Jak dobrze dobrać instalację fotowoltaiczną do potrzeb?
Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną oraz chęcią oszczędzania na energii, wiele osób decyduje się na montaż paneli słonecznych na dachach swoich domów, budynków użyteczności publicznej czy firm. Fotowoltaika może przyczynić się do znacznego zmniejszenia rachunków za prąd, a także pozwolić na zupełnie niezależne korzystanie z energii elektrycznej.
Pierwszym i podstawowym krokiem w wyborze odpowiedniego systemu fotowoltaicznego jest określenie indywidualnego zapotrzebowania na energię. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak liczba osób w gospodarstwie domowym, ilość sprzętów elektrycznych oraz ich zużycie energii, a także przyszłe plany rozwoju (np. zainstalowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych). Analizując te dane, można oszacować optymalną moc instalacji fotowoltaicznej.
Wybór odpowiednich paneli słonecznych i inwertera oraz miejsca montażu
Na rynku dostępne jest wiele rodzajów paneli słonecznych, różniących się m.in. wydajnością, ceną oraz żywotnością. Należy zwrócić uwagę na sprawność energetyczną oraz gwarancję producenta. Istotne jest także dobranie odpowiedniego inwertera, który będzie konwertować prąd stały generowany przez panele na prąd przemienny, dopuszczalny do użytku w domu. Nie bez znaczenia jest także osprzęt elektroinstalacyjny, który decyduje o bezawaryjnej pracy systemu.
Chociaż dachy domów to najpopularniejsze miejsce instalacji paneli słonecznych, warto rozważyć inne opcje, takie jak montaż na gruncie czy dachu garażu. W przypadku dachów istotne jest określenie kierunku południowego, pod którego kątem paneli zainstalować. Optymalny kąt nachylenia wynosi 30-45 stopni. Należy również sprawdzić stan dachu oraz ewentualne przeszkody cieniujące (drzewa, budynki), które mogą obniżyć wydajność instalacji.
Koszty inwestycji i możliwe dofinansowanie
Zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej to spory wydatek, dlatego warto przed dokonaniem decyzji dokładnie przeanalizować koszty oraz czas zwrotu inwestycji. Dostępne są różne formy dofinansowania, takie jak dotacje unijne czy ulgi podatkowe. Przykładem jest program "Mój prąd", który umożliwia uzyskanie dofinansowania na pokrycie części kosztów zakupu i montażu paneli słonecznych.